Itt mindent megtalálsz a világ legjobb focistájáról Lionel Messiről.

Klubbkarrier

(forrás:wikipédia)

Barcelona

Messi 2003november 16-án, 16 évesen és 145 naposan játszott először a Barcelona első csapatában, a Porto elleni barátságos meccsen.[26][27] Egy éven belül, 2004október 16-án, 17 évesen és 114 naposan Frank Rijkaard edzősége alatt a bajnokságban, tétmeccsen is bemutatkozhatott. Ezzel a Barcelona történetének harmadik legfiatalabb játékosa lett, aki játszott az első csapatban, és a legfiatalabb, aki pályára léphetett a bajnokságban (ezt a rekordot azóta Bojan Krkić 2007 szeptemberében megdöntötte). Első felnőtt csapatban szerzett gólját 2005. május 1-jén, az Albacete elleni mérkőzésen lőtte, ezzel 17 éves, 10 hónapos és 7 napos korában minden idők legfiatalabb barcelonai játékosa lett, aki gólt tudott szerezni a spanyol bajnokságban.[28] Bojan Krkić 2007-ben ezt a rekordot is megdöntötte; épp Messi gólpasszát követően volt eredményes.[29]Messi hálásan nyilatkozott Frank Rijkaardról, korábbi edzőjéről: "Sosem felejtem el, hogy ő indított el a pályámon. Önbizalmat adott nekem, amikor még csak tizenhat-tizenhét éves voltam."[30]

2005-06-os szezon

2005. szeptember 16-án a Barcelona három hónapon belül másodszor is bejelentette, hogy módosítja Messi szerződését; ez alkalommal az első csapat játékosaihoz igazították a fizetését, és 2014 júniusáig hosszabbították meg a kontraktust.[5] Messi szeptember 26-án kapta meg a spanyol állampolgárságot,[31] ezzel pályára léphetett második szezonjában is. A Bajnokok Ligájában először szeptember 27-én, az olasz Udinese ellen léphetett hazai pályára.[26] A szurkolók felállva tapsoltak a becserélésekor, ő pedig főleg Ronaldinho-val bemutatott kombinációi, és higgadt megoldásai segítségével volt hasznára csapatának.[32]

Messi 17 bajnoki mérkőzésén hat gólt szerzett, 6 Bajnokok Ligája fellépésen pedig egyet. Szezonja viszont idő előtt véget ért, amikor 2006. március 7-én combizomszakadást szenvedett a jobb lábában, a Chelsea elleni Bajnokok Ligája negyeddöntő visszavágóján.[33] A Frank Rijkaard edzette Barcelona bajnokként és BL-győztesként fejezte be a szezont.[34][35]

2006-07-es szezon

Messi egy Rangers elleni mérkőzésen, 2007-ben.

A következő szezonban Messi stabil kezdővé vált, és 26 bajnoki meccsen 14 gólt szerzett.[36] 2006november 12-én, a Real Zaragoza ellen lábközépcsont-törést szenvedett, ami három hónapos kihagyásra kényszerítette.[37][38] A sérüléséből Argentínában lábadozó játékos 2007február 11-én tért vissza, csereként beállva a Racing Santander elleni meccs második félidejében.[39] Március 11-én hatalmas formában játszva mesterhármast rúgott az El Clásico-n. Segítségével a tíz emberrel játszó Barcelona 3-3-as döntetlent ért el. Messi háromszor tudott egyenlíteni, harmadik gólját a hosszabbításban szerezve.[40] Ezzel a teljesítménnyel ő lett az 1994-95-ös szezon óta az első játékos, aki három gólt tudott szerezni az El Clásico-n. (Abban a szezonban a Real Madrid játékosa, Iván Zamorano volt képes erre a bravúrra.[41]) Messi egyben a legfiatalabb olyan játékos lett, aki gólt tudott szerezni a Real Madrid-Barcelona rangadók valamelyikén. A szezon vége felé egyre gyakrabban szerzett gólokat: 14 bajnoki találatából 11-et az utolsó 13 meccsen ért el.[42]

Messi egy Getafe elleni mérkőzésen.

Messi azt is bebizonyította, hogy a Maradonához történő hasonlítgatások nem teljesen légből kapottak; egy szezon alatt szinte lemásolta nagy elődje két leghíresebb találatát.[43] 2007. április 18-án két gólt szerzett a Getafeelleni Király Kupa elődöntőn, amelyek közül az egyik nagyon hasonított Maradona 1986-osAnglia ellen szerzett szólógóljára.[44] A világ sportsajtója Maradonához hasonlította Messit, a spanyol sajtó pedig "Messidona"-nak nevezte.[45] Körülbelül ugyanakkora távon (62 méter) cselezett ki ugyanannyi embert (a kapussal együtt hatot), mielőtt a kapuba gurított volna, nagyon hasonló helyről, mint Maradona 21 évvel korábban. A gólt is ugyanúgy, a szögletzászló felé rohanva ünnepelte.[43] A meccs utáni sajtótájékoztatón Deco, Messi akkori csapattársa a következőt mondta: "A legnagyobb gól volt, amelyet valaha láttam."[46] Az Espanyol ellen olyan gólt szerzett, amely kísértetiesen hasonlított a hírhedt "Isten Keze" gólhoz. Messi a labdáért ugrott, és kézzel ütötte el azt a kapus Carlos Kameni mellett.[47] Az ellenfél játékosainak tiltakozása, és a kezezést egyértelműsítő videofelvételek ellenére a gólt megadták.[47]

2007-08-as szezon

Messi második gólját szerzi a Sevilla ellen, 2007. szeptember 22-én.

Messi a szezont kirobbanó formában kezdte. Szeptemberben például egy hét alatt öt góllal segítette a Barcelonát. 2007. szeptember 19-én egy góllal vette ki a részét az Olympique Lyon 3-0 arányú legyőzéséből, a Bajnokok Ligája egyik Nou Campban rendezett csoportmérkőzésén.[48] Ez után két gólt szerzett a Sevilla elleni, szeptember 22-én lejátszott spanyol bajnokin,[49] majd még kétszer betalált 26-án, a Real Zaragoza elleni 4-1 alkalmával.[50] Ebben a szezonban, 2008. február 27-én Messi századik hivatalos meccsét játszotta a Barcelonában, a Valencia ellen.[51]

Bekerült az év csapatának csatársorába, Didier Drogba és Ronaldinho mellé a FIFPro, a profi labdarúgók szakszervezete által tartott szavazáson. A Marca című spanyol újság internetes oldalának szavazásán a voksolók 77 százaléka őt találta a világ legjobb játékosának.[52] A barcelonai illetőségű El Mundo Deportivo és Sport újságok amellett érveltek, hogy ebben az évben Messinek kellene kapni az Aranylabdát. Franz Beckenbauer is ezt a véleményt képviselte.[53] Több labdarúgó, például Francesco Totti volt azon a véleményen, hogy Messi egyike a világ legjobb játékosainak.[54]

Egy március 4-én, a Celtic elleni BL-mérkőzésen elszenvedett combizomsérülés következtében Messi hat hetes kihagyásra kényszerült. Három szezon alatt negyedszer sérült meg valamelyik lábának combizma, ezúttal a bal.[55]

2008-09-es szezon

Messi egy Deportivo La Coruña elleni mérkőzésen.

Miután Ronaldinho távozott Barcelonából, Messi örökölte a tízes számú mezt.[56] 2008. október 1-jén, a Sahtar Donyeck elleni Bajnokok Ligája mérkőzésen Messi Thierry Henry helyén lépett pályára csereként, majd a meccs utolsó hét percében két gólt szerezve 0-1-es hátrányból fordította meg az eredményt, kiharcolva a 2-1 arányú Barcelona győzelmet.[57] A következő, Atlético Madrid elleni bajnokit Messi, és jó barátja, Sergio Agüero párharcaként harangozták be.[58] Messi egy szabadrúgásgólt szerzett, illetve egy gólpasszt adott a 6-1-es barcelonai győzelmet hozó találkozón.[59] November 29-én ismét két gólt szerzett, ekkor a Sevilla elleni bajnokin. Előbb 23 méterről talált be, majd a kapust kicselezve kiszorított szögből volt eredményes.[60] December 13-án, a szezon első Barcelona-Real Madrid összecsapásán Messi állította be a kettő-nullás végeredményt.[61] A 2008-as FIFA Év Játékosa szavazáson 678 ponttal a második helyen végzett a 935 pontot kapó Cristiano Ronaldo mögött.[8]

Messi első 2009-es mesterhármasát az Atlético Madrid ellen 3-1-re megnyert Király Kupa mérkőzésen szerezte.[62] 2009. február elsején csereként beállva két gólt lőtt a Racing Santander ellen, amelyeknek köszönhetően a Barcelona ismét 0-1-es hátrányból győzött. A második gól a klub történetének ötezredik gólja volt a spanyol bajnokságban.[63] A bajnokság 28. fordulójában, a Málaga CF elleni 6-0 arányú győzelem alkalmával Messi 30. gólját szerezte a szezonban, minden versenysorozatot figyelembe véve.[64] Április nyolcadikán a Bayern München elleni BL-mérkőzésen két gólt szerzett, nyolc gólosra javítva egyéni csúcsát a BL-ben egy szezonban lőtt gólok tekintetében.[65] Április 18-én Messi 20. bajnoki góljával a Barcelona 1-0-ra győzte le a Getafét, amivel megőrizte 6 pontos előnyét a bajnokságban a Real Madriddal szemben.[66]

A szezon végéhez közeledve Messi két gólt szerzett (a 35.-et és 36.-at a szezonban) a Bernabéuban, a Real Madrid 2-6 arányú legyőzésekor,[67] amely a madridiak legsúlyosabb veresége volt 1930 óta.[68] Mindkét gólja után a szurkolók és a kamerák felé futott, felemelve a mezét, amely alatt Síndrome X Fràgil feliratú póló volt látható, amellyel felhívta a figyelmet a fragilis X-szindrómában szenvedő gyerekekre.[69] A Chelsea elleni BL-elődöntő második félidejének hosszabbításában Messi passzolt Andrés Iniestához azt a gólt megelőzően, amelynek köszönhetően a Barcelona bejutott a Manchester United elleni döntőbe. Május 13-án spanyol Király Kupa győztes lett, miután a döntőben gólt szerzett és két gólpasszt adott az Athletic Bilbao ellen 4-1-re megnyert meccsen.[70] Május 27-én ő állította be a Manchester United elleni BL-döntő 2-0-ás végeredményét a mérkőzés 70. percében. Ezzel a góllal ő lett a Bajnokok Ligája - egyébként valaha volt legfiatalabb - gólkirálya, 9 találattal.[71] Kiváló idényének megkoronázásaként elnyerte a Bajnokok Ligája legjobb csatárának és legjobb játékosának járó díjakat.[72] A Barcelona egy szezonban megnyerte a Király Kupát, a spanyol bajnokságot, és a Bajnokok Ligáját,[73] ezzel a spanyol csapatok közül elsőként tudott triplázni.[74]

2009-10-es szezon

A 2009-es UEFA Szuperkupa megnyerése után Josep Guardiola kijelentette, Messi talán a legjobb játékos, akit valaha látott.[75]

Szeptember 18-án Messi új szerződést írt alá a Barcelonával, amely 2016-ig köti a klubhoz, illetve 250 millió euróban határozza meg kivásárlási árát. A szerződéssel Messi Zlatan Ibrahimović mellett a bajnokság legjobban fizetett játékosává vált, 9,5 millió euró körüli éves fizetéssel.[76][77] Négy nappal később, szeptember 22-én Messi két gólt lőtt, és egy gólpasszt adott a Racing Santander ellen 4-1-re megnyert bajnokin.[78] Szezonbeli első gólját az európai porondon szeptember 29-én szerezte a Dinamo Kijev elleni 2-0 során.[79] A Real Zaragoza 6-1-es legyőzése során szerzett gólját követően Messi neve mellett hét mérkőzés után hat bajnoki gól állt,[80][81]majd november 7-én a Mallorca elleni, Nou Camp-beli 4-2 alkalmával újabb gólt szerzett, büntetőből. 2009. december 1-jén Messinek ítélték a 2009-es Aranylabdát. A szavazáson Cristiano Ronaldo-t előzte meg, hatalmas fölénnyel (473 illetve 233 pont).[82][83][84] Ez után a France Football magazinnak a következőket nyilatkozta: „A győzelmet a családomnak ajánlom. Mindig mellettem álltak amikor szükségem volt rájuk, és néha erősebb érzelmeket éltek meg, mint én magam.”[85]

December 19-én Messi győztes gólt szerzett a FIFA Klubvilágbajnokság abu-dzabi döntőjén az Estudiantes ellen.[86] Két nappal később megkapta a FIFA Év Játékosa díjat, megelőzve sorrendben Cristiano Ronaldo-t,XavitKakát és Andrés Iniestát. Először kapta meg a díjat pályafutása során, egyben ő volt az első argentin, akit ezzel a díjjal ismertek el.[87] 2010. január 10-én először ért el mesterhármast az aktuális szezonban, aTenerife elleni idegenbeli 0-5 alkalmával.[88] Január 17-én, egy a Sevilla ellen szerzett találattal Messi megszerezte századik gólját a klub színeiben.[89]

Márciusban öt mérkőzésen 11 gólt szerzett. Először a Málaga elleni 2-1-es győzelem alkalmával talált be a 84. percben,[90] majd az Almería elleni 2-2-es döntetlen során mindkét gólt ő szerezte.[91] Ezt követte egy olyan hét, ahol három mérkőzésen 8 gólt ért el. Az első hármat a Valencia elleni hazai 3-0-ás győzelem során rúgta,[92] majd két góljával vállalt részt a Stuttgart 4-0-ás legyőzéséből a BL-ben. Ezzel a Barcelona bebiztosította a negyeddöntőbe jutást.[93] Végül a Zaragoza elleni idegenbeli 4-2 során ért el mesterhármast,[94] amivel ő lett az első Barcelona-játékos, aki egymás utáni két bajnoki meccsen tud három gólt szerezni.[95] Március 24-én azOsasuna ellen kétszázadik tétmeccsét játszotta a Barcelonában.[96]

2010. április 6-án pályafutása során először szerzett tétmérkőzésen négy gólt, a 4-1-es végeredménnyel záruló, Arsenal elleni Bajnokok Ligája negyeddöntő barcelonai visszavágóján.[97][98][99] A négy góllal 25-re növelte a Bajnokok Ligájában szerzett találatai számát, ezzel utolérte Rivaldot, a klub történetének legeredményesebb BL-gólszerzőjét.[100] Április 10-én szezonbeli negyvenedik gólját szerezte, amikor az ősi rivális Real Madrid elleni 2-0 arányú idegenbeli győzelem során vezetést szerzett csapatának.[101] Május 1-jén, a Villarreal otthonában aratott 4-1-es sikerből két góllal vette ki a részét, szezonbeli ötvenedik tétmeccsén.[102] Három nappal később, május 4-én a Barcelona ismét 4-1-re nyert, ezúttal a Tenerife ellen. Messi ezen a meccsen is két gólt szerzett.[103] A bajnokságban május 8-án már a 32. gólját szerezte, a Sevilla ellen idegenben megnyert mérkőzésen,[104]majd a záró fordulóban, a Valladolid ellen lőtt két góljával beállította Ronaldo klubcsúcsát, aki még az 1996-97-es bajnokságban szerzett szintén 34 gólt.[105][106] Messi eredménye 4 találattal marad csak el Telmo Zarra ésHugo Sánchez abszolút rekordjától.[107] 2010. június 3-án nevezve lett spanyol bajnokság legjobb játékosának.[108]

2010-11-es szezon

2010. augusztus 21-én, Messi mesterhármast szerzett a Sevilla ellen, a spanyol szuperkupában 4-0-ra megnyert mérkőzésen.[109] A bajnokságot is góllal nyitotta, 3 perc alatt betalált a Racing Santander kapujába. Nagyszerű formában volt a Panathinaikósz elleni BL-mérkőzésen, lőtt két gólt, adott két gólpasszt, és ugyancsak két alkalommal lőtt kapufát. Emellett pedig kihagyott egy tizenegyest is. A mérkőzést végül a Barcelona nyerte 5-1-re. 2011. január 10-én ő kapta meg a 2010-es év Aranylabdáját és ezzel megvédte a 2009-es díját.[110]

Az aranylabda odaítélése kapcsán vita alakult ki, hiszen 2010-ben első alkalommal összevonták az Aranylabda és a FIFA év játékosa díjakat. Ezért az a helyzet állt elő, hogy a régebben alkalmazott szavazás alapjánWesley Sneijder kapta volna a díjat és e szerint Messi csak a negyedik lenne. A megváltoztatott szabályok azonban neki kedveztek, hiszen több ország képviselője szavazhatott. A díjátadás után ez miatt kialakult olyan vélemény, hogy a két díj egyesítése nem volt szerencsés, hiszen így nem az év legjobbja kapta a díjat. Az új rendszerben ugyanis egyértelműen az számított, hogy a szavazás pillanatában kit tartanak a világ legjobb játékosának.[111]

A Bajnokok Ligájának londoni döntőjében egy góllal járult hozzá csapata újabb sikeréhez.

2011-12-es szezon

Ha csak a mutatóit nézzük, ez volt Messi legjobb szezonja, ugyanis 60 mérkőzésen 73 alkalommal talált be, ami félelmetes adat, és korábban soha senki nem talált be még ennyiszer egy évadon belül. A tavalyihoz hasonló sikereket azonban nem tudott elérni csapatával, bár egy kupagyőzelem azért így is összejött a Barcelonának.

Messit korábban sok kritika érte a válogatottban nyújtott teljesítménye miatt, de a szezonban alaposan javult ebben a tekintetben is, a brazilokat például az ő vezérletével verte el az Albiceleste. [112]

Lionel Messi rekordot jelentő 91 góllal zárta a 2012-es évet; az FC Barcelona argentin labdarúgója már korábban megdöntötte a legendás német Gerd Müller 1972-ben felállított, 85-ös csúcsát. Messi 2012-ben 69 mérkőzésen lépett pályára, Müller 60 találkozón futballozott 1972-ben.