Lionel Messi

Itt mindent megtalálsz a világ legjobb focistájáról Lionel Messiről.

Válogatott karrier

(Forrás:wikipédia)

Messi 2004 júniusában mutatkozott be Argentína színeiben, egy Paraguay elleni barátságos meccsen, az U-20-as válogatottban.[113] 2005-ben tagja volt annak a csapatnak, amely megnyerte a hollandiai ifjúsági világbajnokságot. A tornán megkapta a legjobb játékosnak járó Aranylabdát, és a legjobb góllövőnek járó Aranycipőt is.[114]

A felnőtt válogatottban 18 évesen, 2005. augusztus 17-én mutatkozott be, Magyarország ellen. A 63. percben cserélték be, majd a 65. percben rögtön ki is állították, miután Messi a mérkőzést vezető Markus Merk szerint lekönyökölte a mezét rángató Vanczák Vilmost. A döntést sokan vitatták, Maradona egyenesen azt állította, előre megfontolt döntésről volt szó.[115][116] Messi Paraguay ellen tért vissza a csapatba, szeptember 3-án, a válogatott 1-0 arányban megnyert világbajnoki selejtezőjén. A meccs előtt azt nyilatkozta: "Ez egy újabb bemutatkozási lehetőség. Az első túl rövidre sikerült."[117] Később, Peru ellen először lépett kezdőként pályára a válogatottban. A mérkőzés után Pekerman szövetségi kapitány "kincs"-ként jellemezte Messit.[118]

2009. március 29-én, a Venezuela elleni világbajnoki selejtezőn Messi először ölthette magára a válogatott legendás tízes mezét. Ez volt Diego Maradona első hivatalos meccse Argentína szövetségi kapitányaként. Argentína 4-0 arányban győzött, az első gólt pedig Messi szerezte.[119]

2006-os világbajnokság

Messi lábközépcsont-sérülése, amelynek következtében a 2005-06-os szezon utolsó két hónapját is kihagyni kényszerült, veszélyeztette világbajnoki részvételét. Ennek ellenére a 2006. május 15-én kihirdetett keretnek ő is tagja volt. A világbajnokság előtti utolsó felkészülési meccseken már pályára lépett, 15 percet játszott az argentin U-20-as válogatott elleni utolsó hazai meccsen, majd a 64. percben szállt be csereként az utolsó barátságos meccsen, Angola ellen Nápolyban.[120][121] A VB első csoportmeccsén a cserepadról nézte végig Argentína Elefántcsontpart elleni győzelmét.[122] A következő meccsen, Szerbia ellen Messi lett minden idők legfiatalabb argentin világbajnoki résztvevője, amikor a 74. percben Maxi Rodriguezt váltva pályára lépett. Becserélése után egy percen belül gólpasszt adott Hernán Crespónak, majd ő állította be a 6-0-ás végeredményt. Ezzel a torna legfiatalabb, minden idők hatodik legfiatalabb világbajnoki góllövője lett.[123] A következő, Hollandia elleni 0-0 alkalmával Messi a kezdőcsapat tagja volt.[124] A Mexikó elleni nyolcaddöntőben a 84. percben csereként lépett pályára, 1-1-es állásnál. Gólt szerzett, amelyet les miatt érvénytelenítettek, Argentína pedig egy a hosszabbításban szerzett góllal jutott tovább.[125][126] A Németország elleni negyeddöntőn Pekerman szövetségi kapitány nem cserélte be Messit, Argentína pedig 4-2 arányban tizenegyesekkel búcsúzott.[127]

2007-es Copa America

Messi 2007. június 29-én játszotta első meccsét a Copa Americán, ekkor Argentína 4-1-re verte az Egyesült Államokat. A meccsen Messi irányítóként is megmutatta klasszisát. Előkészített egy gólt csatártársának, Hernán Crespónak, és számos kapuralövése is volt. A 79. percben Carlos Tévez váltotta Messit, aki pár perccel becserélése után be is talált.[128]

A második meccset Kolumbia ellen játszotta Argentína. A mérkőzésen Messi 1-0-ás kolumbiai vezetésnél tizenegyest harcolt ki, amelyet Crespo értékesített. A harmadik gólban is szerepet játszott. A tizenhatoson kívül szabálytalankodtak vele szemben, Juan Román Riquelme pedig gólt szerzett a megítélt szabadrúgásból, 3-1-re növelve az argentin előnyt. A 4-2-es győzelemmel Argentína bejutott a torna negyeddöntőjébe.[129]

A harmadik mérkőzésen, Paraguay ellen a szövetségi kapitány a biztos továbbjutás tudatában pihentette Messit. A 64. percben csereként lépett pályára Esteban Cambiasso helyén, 0-0-ás állásnál. A 79. percben Javier Mascheranónak készített elő egy gólt.[130] A negyeddöntőben, Peru ellen ő lőtte a mérkőzés második gólját, Riquelme passzából. A végeredmény 4-0 lett.[131] A Mexikó elleni elődöntőben Argentína 3-0 arányban győzött, többek között Messi átemelős góljával.[132] A döntőben a csapat 3-0-ás vereséget szenvedett Brazíliától.[133]

Pekingi olimpia, 2008

A Barcelona először nem engedte el játékosát a 2008-as olimpia labdarúgótornájára,[134] majd később megmásította a döntését, miután Messi beszélt Josep Guardiola vezetőedzővel.[135] Messi csatlakozott az argentin olimpiai válogatotthoz, és ő lőtte a Elefántcsontpart elleni 2-1-es győzelemmel végződő csoportmeccs első gólját.[135] Legközelebb a negyeddöntőben volt eredményes, Hollandia ellen. Az első gólt ő szerezte, a másodiknál pedig ő adta a gólpasszt Ángel Di Maríának a 2-1-es argentin győzelemmel végződő, hosszabbításos találkozón.[136] Játszott a Brazília ellen 3-0-ra megnyert elődöntőn is,[137] a Nigéria elleni döntőben pedig Di María az ő passzából lőtte az 1-0-s győzelmet jelentő gólt.[138]

2010-es világbajnokság

Messi az argentin válogatott vezéregyéniségeként indult a 2010-es dél-afrikai vb-n. Azonban korántsem hozta a várt teljesítményt. Az első Nigéria elleni találkozón hiába próbálkozott jó néhány kapuralövéssel, egyszer sem tudott a hálóba találni.[139] Dél-Korea ellen hasonló volt a helyzet. Hiába akarta mindenáron a gólt, védői vagy túl erősen fogták, vagy pedig csak a balszerencsén múlott hogy nem ment be, viszont csapata minden góljában volt szerepe.[140] A Görögország elleni meccsen először viselhette a csapatkapitányi karszalagot, mivel Mascherano nem volt a pályán, és majdnem meghálálta ezt a tisztséget, mivel óriási helyzetből kapufát lőtt.[141] A válogatottal simán túljutottak Mexikón, Carlos Tévez lesgóljánál ő adta a gólpasszt.[142] A negyeddöntőben viszont csúfos, 4-0-s vereséggel búcsúztak Németország ellen.[143]